ФЖМК отбеляза своя полувековен юбилей с академично тържество, честващо и 180-ата годишнина от началото на българската журналистика
На 22 ноември се състоя Академично тържество, посветено на 50 години от създаването на Факултета по журналистика и масова комуникация и 180 години от началото на българската журналистика.
Деканът проф. Веселина Вълканова приветства гостите и колегите в препълнената Аула Магна на ФЖМК и отбеляза, че не е възможно едно академично събитие да проследи всички приноси, оставени от плодоносните пера на пионерите на българската журналистика – журналисти, публицисти, писатели, издатели.
„Това събитие е знак на почит към пионерите на българската журналистика, но и към нашите учители, които не просто ни поднасяха истината, но и ни учеха да намираме истината.“ – подчерта проф. Вълканова и добави, че паметта и уважението са задължаващи − и към личностите, и към институциите: „Днес честваме 50 години от създаването на Факултета по журналистика, а преди две години отбелязахме 70-годишнината на журналистическото образование в България. Годишнините са повод да погледнем с удовлетворение назад, към постиженията на десетките учени и преподаватели, на хилядите випускници на Факултета, които през изминалите десетилетия допринасяха към авторитета на българското академично образование и държаха високо професионалните стандарти на журналистиката и медиите. Вярваме в младите (по думите на проф. Боршуков) и се гордеем с историята, с постиженията на Факултета, зад които стои поредица от светли имена.“
В словото си проф. Вълканова припомни, че академичното тържество отбелязва и 110 години от рождението на проф. Стефан Б. Станчев и 80 години от рождението на проф. д-р Тодор Петев, които „вече не са сред нас, но имената им са в историята на Факултета, в летописа на българската журналистика и комуникация и което е по-важно – оставили са трайна следа в паметта на поколения студенти, днешни журналисти и общественици, признателни колеги.“
Проф. Вълканова изтъкна ролята на проф. Стефан Б. Станчев като пионер на специалността „Журналистика“ и на проф. Тодор Петев като инициатор на специалността „Връзки с обществеността“. Описа ги като ярки личности с принос в преподаването и изследването на журналистиката и масовата комуникация, като припомни, че поколения изследователи продължават да се учат, да цитират и да се позовават на многобройните им научни публикации.
След приветственото слово на декана, водещият на събитието д-р Георги Александров покани на трибуната председателя на Съюза на българските журналисти г-жа Снежана Тодорова. Тя постави въпроса за „нравственото и материално повдигане на българската журналистика“ и подчерта, че СБЖ се отнася с признателност към учителите по журналистика, които са и истинските радетели на свободното слово. Г-жа Тодорава честити празника на преподавателите и студентите, като им пожела успехи, сили и вдъхновение.
В доклада си, посветен на 180 години от началото на българската журналистика, проф. Здравка Константинова припомни интересни факти за първите български вестници и списания и сподели: „Уроците по майсторство започват още със старобългарската публицистика, която изисква: много ум в малко реч. Особено интересни са случаите, които разкриват възможностите на журналистиката да разпъва ограничения, да надмогва прегради. Но майсторите в професията са и силни характери. С неизбежни челни сблъсъци, някои от които убиват.“ Проф. Константинова подчерта, че сред източниците на живи сили е и университетското знание, а образователната функция на медиите ще разшири пространствата на онзи вид публицистика, чийто ресурс в голямата си част е университетски. Тя изрази позицията си, че университетът и журналистиката взаимно ще усилват своята хуманна мощ, защото във фундамента на всички градива е хуманизмът.
Програмата продължи с награждаване на студентите, участвали в конкурса за есе „Никому в угода, никому напук“. Първата награда получи Радослав Василев, втората – Неделчо Иванов, третата – Александър Ботйов. С поощрителни награди бяха отличени Дарина Ангелова и Александра Велинова.
Проф. Минка Златева посвети своя доклад на емблематичните личности в историята на Журналистическия факултет – проф. Стефан Б. Станчев и проф. Тодор Петев. Богато не само с информативната си стойност, но и с емоционалния си заряд, словото на проф. Златева развълнува многобройната аудитория. Тя отдаде „дълбок поклон и искрена благодарност“ към проф. Стефан Б. Станчев – основоположника на академичното образование по журналистика. Проф. Тодор Петев пък бе наречен „комуникаторът на социалната промяна, който улови вятъра на промяната и го превърна в попътен вятър за развитието на Факултета.“
Голям интерес предизвикаха двата кратки документални филма за проф. Станчев и проф. Петев, създадени от студентите по телевизионна журналистика под ръководството на д-р Анета Милкова. Публиката посрещна родствениците на двамата чествани професори.
Проф. Красимир Станчев, син на проф. Стефан Б. Станчев, разказа любопитни спомени, насочени не толкова към академичната дейност на неговия баща, а към човешката му същност.
Д-р Тодор Петев също сподели спомени, благодари за почитта към неговия баща проф. Тодор Петев и поздрави Факултета за уважението, с което се обръща към всички, които през годините са градили историята му.
Екатерина Анчева, член на Управителния съвет на Българското дружество за връзки с обществеността връчи ежегодната стипендия на името на проф. Тодор Петев на победителя в конкурса за есе „Gen Z спасява света“ - Гергана Станоева. Награда от името на семейство Петеви получи и Виктория Димитрова, също студентка във ФЖМК.
Българското дружество за връзки с обществеността чрез своя Управителен съвет присъди юбилеен плакет на Факултета по журналистика и масова комуникация, който получи деканът на ФЖМК проф. д-р Веселина Вълканова с думите, че ФЖМК обучава по връзки с обществеността и реклама от 30 години и има отговорност както към студентите, така и към професионалната среда, затова пожела пълноценното сътрудничество с БДВО да продължи и да допринася за изграждане на новите поколения комуникационни специалисти.