От 15 до 26 септември 2012 г. Великотърновският университет “Св.св. Кирил и Методий” като координираща институция е домакин на първата среща от интензивната програма “Книжовен език vs. субстандарт в общуването”. Ръководител на проекта е доц. д-р Мария Илиева от Катедрата по български език във Филологическия факултет на ВТУ. Партниращи институции в проекта, финансиран от “Еразъм”, са Софийският университет “Св. Климент Охридски”, Ягелонският университет в Краков (Полша), Университетът в Гранада (Испания) и Университетът в Букурещ (Румъния). Те са представени от 24 студенти и 5 преподаватели. Ръководители на работните групи са доц. д-р Андрeана Ефтимова (ФЖМК), д-р Ванда Стемпняк-Минчева (Полша), доц. д-р Мариана Манджуля (Румъния), д-р Диляна Ковачева (Испания). Работният език на програмата е български.
Интензивната програма “Книжовен език vs. субстандарт в общуването” включва лекции, кръгли маси, тимбилдинг, теренна работа в различни комуникативни ситуации, симулационни и ролеви игри. Целта на проекта е студентите да осмислят и усвоят междукултурните различия при общуването на български език с оглед на различните речеви ситуации, в които могат да попаднат. Като част от многонационалната група всички студенти могат да бъдат едновременно обучавани и обучаващи.
Във фокуса на вниманието са проблемите на устната реч: в публичната сфера - политическа и журналистическа реч, и в неофициалното битоворазговорно общуване (всекидневни ситуации, фолклорни текстове). Лекциите и наблюденията на участниците над вербалните и невербалните кодове в комуникацията ще бъдат от полза за студенти и преподаватели от филологическите и журналистическите специалности на всички университети от страните партньорки в проекта.
Очакваните резултати са свързани както с подобряването на обучението по български език, така и със създаването на аудиофонд и видеофонд за обучаване на студенти в извънтеренни условия във всички университети партньори. Обменът на опит между преподавателите и разпространяването на изготвените материали ще доведе до уеднаквяване на преподаването на български език и подобряване на академичното сътрудничество между участващите институции.
Радина Теодосиева,
студентка по книгоиздаване,
ФЖМК, СУ