Откриване на новата академична година във ФЖМК

На 1 октомври в 13 ч. Факултетът по журналистика и масова комуникация официално откри новата учебна 2024/2025 година за студентите в четирите специалности – "Журналистика", "Връзки с обществеността", "Книгоиздаване" и "Комуникационен мениджмънт".

ot01

Деканът проф. д-р Веселина Вълканова посрещна в Аула Магна на ФЖМК първокурсниците от специалност „Журналистика“ с думите, че образованието е единственият ключ към успеха в социалния и професионалния живот, което дава важните знания и умения и продължава през целия живот. Именно университетът е институцията, средата, която съществено влияе върху мисленето, допринася за създаване на контакти, учи ни да работим в екип, да спазваме срокове, да учим правилно, да интерпретираме, да синтезираме много знания, да надграждаме, да анализираме, да поемаме отговорност. Процесът е непрекъснат, бавен, но сигурен път, който ни помага да придобием знания, изисква внимание и търпение.

0t02"Скъпи колеги, много фантастични научни и професионални достижения на човечеството започват от  първия учебен ден. Нека факултетът за вас не е само знание, а общуване, приятелство,  помощ, доверие, споделяне!“
Проф. Вълканова обърна внимание на студентите, че се намират в знакова за българската история, образование и култура 140-годишна сграда, обявена за недвижимо културно наследство от национално значение. Сграда, която е символ на българското висше образование и паметник на културата.

„При бързо променящи се комуникационни професии, нови онлайн политически култури и свръх персонализация, загуба на доверие в медиите, натиск върху тях, нестабилен пазар на труда в глобален мащаб, 24-часов цикъл на новините, фрагментирани и политизирани публики, фалшиви новини, при повишения фокус върху точността на медиите, нови стандарти за проверка на фактите, за бързо публикуване на достоверно съдържание, разширяване на обхвата на действие към социалните мрежи и установяване на репутация – професиите на бъдещето ще са достъпни и успешни за подготвените, гъвкавите, адаптиращите се към променящия се пазар.

Комуникационните професии не на бъдещето, а на настоящето неумолимо добавят все по-нови и нови функции, свързани с дигиталната среда и нейното управление − не само създаване на съдържания, но и техният мениджмънт и маркетинг, оптимизация и наблюдение на потреблението и ефекта, управление на проекти и развитие на събития.“
Първият урок, който Деканът се надява да усвоят първокурсниците, е урокът за отговорността, защото обществото има нужда от проверена информация и тук е огромната роля на качествените медии в борбата с дезинформацията и с теориите на конспирацията, широко разпространени в социалните мрежи."

camera

Проф. Вълканова отбеляза, че Факултетът по журналистика и масова комуникация като образователно звено за сферата на масовата комуникация дава отлична основа за развитие и специализация. „От собствените Ви, индивидуалните усилия зависи как ще „усвоите“ предлаганите знания, умения, как ще развиете събраното, натрупаното знание в Университета, не просто за да се впишете в средата, но и да я подобрявате и да работите за по-качествените медии и за по-ефективните комуникации.“

0t3
В 13 аудитория  заместник-деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация проф. д-р Николай Михайлов откри учебната година за специалността „Връзки с обществеността“.

ot4
Проф. д-р Ефрем Ефремов, ръководител на катедра „Пресжурналистика и книгоиздаване“ и председател на ОС на ФЖМК, приветства първокурсниците в специалност „Книгоиздаване“ в 17 аудитория.

За специалността „Комуникационен мениджмънт“ учебната година откри доц. д-р Светлана Станкова, заместник-декан на ФЖМК.

На 1 октомври 2024 г. в юбилейната за ФЖМК 50-а година от основаването на Факултета като самостоятелно звено на Алма матер прага на университета прекрачиха 80 първокурсника от специалността Журналистика, 85 колеги ще учат в специалността Връзки с обществеността, 30 - Книгоиздаване и 69 - Комуникационен мениджмънт. В началото на септември започна учебната година за 48 първокурсници от специалността Журналистика, задочно обучение и за 44 студенти от специалността Връзки с обществеността, задочно обучение.

На добър час на випуск 2028! Добре дошли сред нас!
Успешна и вдъхновяваща нова академична 2024/2025 година!

Филм за откриването на учебната година.

students

В 10 ч. с официално тържество в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ректорът проф. д-р Георги Вълчев откри учебната година за всички студенти на Алма матер.

aula

Няколко дни по-рано, на 28 септември (събота), в сградата на ФЖМК студентите от Факултетния студентски съвет организираха Ден на първокурсника. Чрез забавни игри, непринудени разговори и състезания, първокурсниците се запознаха с любопитни и интересни детайли от живота във ФЖМК, споделени от техните предшественици.

ot6