ФЖМК е удостоен с Голямата награда „Йосиф Хербст“ на СБЖ

На 18 ноември Съюзът на българските журналисти връчи годишните си награди. Церемонията по награждаване се проведе в сградата на Българската национална телевизия.

herbst
Наградата беше получена от декана на ФЖМК проф. д-р Веселина Вълканова. Снимки: Христо Касабов, БТА

Най-високото отличие на СБЖ, което се присъжда за забележителни заслуги към журналистиката - наградата „Йосиф Хербст“, получи Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет - по повод 70-годишнината от създаването на специалността „Журналистика“. Наградата представлява авторска работа на скулптора Иван Продев.

Голяма част от останалите наградени с почетни значки „Златно перо“ са възпитаници именно на специалността „Журналистика“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

hhОт името на академична общност на ФЖМК проф. Вълканова благодари за добрите думи и положителната оценка за приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в образованието и науката в страната, благодари за високото признание, което носи удовлетворение, но носи и отговорност, и задължение колегията да продължава да работи за високоподготвените бъдещи журналисти на страната. Проф. Вълканова напомни, че журналистиката е сложна и отговорна, изискваща професия, силна институция, високо призвание, морален избор и че задълженията на професията, обществените очаквания и имплицитните морални задачи надхвърлят тези на другите професии, а изпълнението на обществената мисия предполага силна общност, колегиалност и професионализъм.

Лауреатите на СБЖ за 2022/2023 г. са:

Най-добър млад журналист (до 35 г.) - Стоян Нешев съдебно-криминален репортер на Нова ТВ

Награда за електронен сайт - Интернет портал bnr.bg. Отличието получи Иво Тодоров - директор на дирекция „Дигитални програми” в БНР

Журналистически материал  в регионална медия, предизвикал широк обществен интерес - Даниела Арнаудова – в. „Марица“, Пловдив

Кореспондент на централна медия в страната - Антон Чавдаров – кор на Нова ТВ в Благоевград, Николай Райшинов – кор. на БНТ в Пловдив, Ася Пенчева - кор. на БНР в Русе

За документалистика, публицистика, научни изследвания в областта на журналистиката и медиите - проф. Маргарита Пешева за книгата „Тореадор. Кеворк Кеворкян. Воля да побеждаваш“, Валерий Тодоров за „Медии и време. Журналистика, истина, реалност“, Ваньо Стоилов, журналист от Стара Загора, за „Сплав човешка“ - документални истории за необикновената човешка съдба

Кореспондент на българска медия в чужбина - Десислава Минчева - кор. на bTV във Франция и за Европейските институции

Фотожурналистика - Цветомир Петров, фоторепортер в БТА

Операторско майсторство и графичен дизайн - Емил Дюлгеров – оператор и по повод 40-години активна операторска работа

Печат - Таня Петрова от  в. „Сега“

Телевизионна  журналистика - Мирослава Иванова, водещ сутрешен блок на Нова ТВ

Радиожурналистика - Кармен Манукян,  БНР, „Хоризонт“

Специални отличия:

Стефан Борисов, репортер от България Он Еър

Татяна Йорданова и Тереза Кънчева - репортери от БНТ

Благовест Бенишев, “Труд“,международник с множество статии на европейска тематика (посмъртно)

Награда „Йосиф Хербст“ за принос в съвременната българска журналистика - Йордан Димитров – БНТ, журналист, автор и режисьор на предавания и документални филми.

бта