Сборникът „Медийна култура и комуникация“, посветен на 70-годишнината на проф. д.н. Любомир Стойков, бе представен във ФЖМК
Факултетът по журналистика и масова комуникация и Университетското издателство „Св. Климент Охридски“ представиха юбилейния сборник „Медийна култура и комуникация“, посветен на 70-годишнината на проф. д.н. Любомир Стойков. Премиерата се проведе в Аула „Магна“ на ФЖМК и бе уважена от академичния елит, представители на българската журналистика и негови дългогодишни колеги и студенти.
В уводните си думи в сборника, посветен на 70-годишнината на проф. д.н. Любомир Стойков, деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация проф. д-р Веселина Вълканова пише: „Неслучайно проф. Стойков е един от най-разпознаваемите и сериозни медийни изследователи – не само по продуктивност, но и по задълбоченост и интердисциплинарност, оригиналност и последователност, които допринесоха за развитието на журналистическата наука и на едно цяло академично поле, а експертизата му е търсена у нас и в чужбина. Добрите учени оставят ярка диря – така и проф. Стойков успя да изгради ясно откроима школа от отлично подготвени дипломанти, докторанти и стотици журналисти, медийни специалисти и изследователи. Лаская се да мисля, че съм една от тях!“.
Сборникът, съставен от доц. д.н. Мария Попова и проф. д-р Маргарита Пешева, включва научни статии, анализиращи многопосочното научно и журналистическо творчество на проф. Стойков, неговата активна и разпознаваема журналистическа дейност, както и приноса му към развитието на българската медийна култура. Сред авторите са утвърдени учени като проф. д.н. Ивайло Христов, проф. д-р Светлозар Кирилов, проф. д-р Луливера Кръстева, доц. д-р Милена Цветкова, проф. д-р Симеон Василев, доц. д-р Мария Попова и други.
Директорът на Университетското издателство „Св. Климент Охридски“, проф. дфн Валери Стефанов, подчерта, че сборникът е не само академично признание, но и висока оценка за работата на проф. Стойков в публичното пространство.
Проф. д-р Николай Михайлов обърна внимание на способността на проф. Стойков да идентифицира и анализира ключови тенденции в дигиталната публична комуникация и медиазнанието, като подчерта, че неговите трудове са основополагащи в сферата на медийната култура и интегрираните комуникации. Проф. д-р Стефан Серезлиев го определи като вдъхновяващ учен и лидер, който изгражда силни академични и професионални екипи.
Журналистката Валерия Велева акцентира върху влиянието на проф. Стойков в обществото, определяйки го като еталон за стил, професионализъм и високи естетически критерии. Доц. д-р Мария Николова допълни, че приносът му в развитието на нишовия пиар на модата в България е значим и че благодарение на него редица български дизайнери са получили международно признание.
В своето благодарствено слово проф. д.н. Любомир Стойков заяви: „Медийната култура има шанса максимално да либерализира изкуството, но и отговорността да ограничи профанирането и опростачването като крайни деградиращи процеси. Щастлив съм, че авторите на сборника уловиха и подчертали тази особеност на моята научна продукция и професионален опит. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и Факултетът по журналистика и масова комуникация са върховна моя съдба и непресъхваща моя любов!“.
Събитието завърши с оживена дискусия, в която участниците обсъдиха ролята на медийната култура в съвременния дигитален свят, значението на журналистическата етика и необходимостта от съхраняване на високите професионални стандарти в комуникациите. Признанията към проф. Стойков и неговата работа затвърдиха мястото му като една от водещите фигури в българската медийна и комуникационна наука.