1111

Факултетът по журналистика и масова комуникация представлява Софийския университет „Св. Климент Охридски“ като академичен партньор на седмата Световна конференция за медиите и масовите комуникации (MEDCOM 2022) на тема „Практики на медиите и комуникацията в постковидния свят“, която се проведе онлайн от 5 до 7 май 2022 г. Приветствено слово от името на Софийския университет като партньорска организация по време на церемонията по откриване на конференцията произнесе проф. д-р Веселина Вълканова, декан на ФЖМК.

Конференцията бе организирана от Международния институт за управление на знанието - Шри Ланка (The International Institute of Knowledge Management). MEDCOM 2022 е платформа, която събира ентусиасти в областта на медиите и масовите комуникации от всички среди (изследователи, практици и политици) под един знаменател - за да създадат интересен учебен опит и да улеснят ефективния трансфер на знания за развитие на кариерите, като същевременно обогатяват качеството на научните изследвания в областта на медиите и масовите комуникации. В MEDCOM 2022 се включиха над 80 участници от 24 държави, сред които България, Съединени американски щати, Турция, Бахрейн, Италия, Малайзия, Индонезия, Обединени арабски емирства, Индия, Република Южна Африка, Австралия, Унгария, Литва, Нигерия, Великобритания, Аржентина, Уганда, Бахрейн, Виетнам, Ботсуана, Етиопия, разделени в 14 панела, разпределени в трите дена на конференцията.

На форума свои изследвания представиха три екипа от преподаватели във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Научен колектив в състав проф. д-р Веселина Вълканова, проф. д.н. Андреана Ефтимова, гл. ас. д-р Мая Стоянова и ас. д-р Йордан Карапенчев насочи вниманието на аудиторията към въпроса за “Modern Higher Education in Covid and Post-Covid World: Problematic Aspects of the Digital Learning Technology in Terms of User Interface and User Experience Design”. Докладът бе изнесен в рамките на Сесия 11 “Digital Communication Technology” на 7 май.

Доц. д-р Дияна Петкова представи свое проучване на тема “Cultural Memory, Oblivion and Trauma: a Case Study of Bulgarian – Macedonian Negotiations for the Inclusion of North Macedonia in the European Union” в рамките на Сесия 5 “Theory of Communication, Languages and Media II” на 6 май.

Проф. д-р Лилия Райчева и д-р Нели Велинова бяха участници в Сесия 14 “Journalism” на 7 май. Те представиха доклад на тема “Effects of Infodemia on the Post Covid Society”.

let1

След края на конференцията г-н Исанка П. Гупта, един от основателите и управителен директор на Международния институт за управление на знанието, благодари с официално писмо на декана на ФЖМК, проф. д-р Веселина Вълканова, за отдадеността и подкрепата, която факултетът е оказал при провеждането на форума. В края на писмото си г-н Гупта изразява надежда за продължаване на сътрудничеството между двете организации за подготовката и провеждането на MEDCOM 2023.